Как да започнеш да приемаш себе си такъв, какъвто си
Дълго време мислих по този въпрос, преди да седна да пиша. Смятам, че приемането започва, когато човек преживее много и различни неща, като това не е свързано непременно с възрастта като число. Човек започва да се приема тогава, когато намери вътрешен мир и хармония, когато разбере, че нещата около него са относителни, когато започне да изпитва удоволствие от ежедневните неща.
За вътрешния мир и хармонията
Те идват, когато човек престане да си вменява чувство на вина и да се самообвинява за нещата, които няма и които си е представял, че трябва да притежава. Това обикновено е свързано със сравнения, които ние подсъзнателно правим въз основа на света около нас – семейство, приятели, колеги. Проектирането на чужди идеи и желания върху нашия живот прави съществуването ни натоварено и го поставя под едно непрестанно сравнение и необходимост от догонване на нещо, което не усещаш като твоето призвание. И само щом се освободиш от тези въображаеми нужди, животът може да е една поредица от действия и събития, които отговарят на реалните ти стремежи и желания.
За относителните неща
Има ли една единствена дефиниция на красота, на съвършенство, на успех, на щастие? Да, има от части такива и те са силно зависими от контекста, културата и обществени нрави и социални норми. В азиатските страни големият корем е символ на щастие, а бялата кожа е издигната в култ и е част от женската красотата. В много други държави спортната фигура и обилният слънчев загар са част от здравословния начин на живот, който се свързва и с успешен живот. През Ренесанса закръглените женски форми са били издигнати на пиедестал, докато през последните десетилетия на 20-и век мерките 90-60-90 см. стават идеалът за съвършено тяло, който после е изместен от размера “size 0” в началото на 21-и век. Ще откриете толкова разнородни определения на успех и щастие, колкото различни хора попитате. Оттук и идеята, че ако имате фиксирана представа да постигнете нещо, защото това е непременно ключът към друго нещо, то постигайки го, не значи, че другите ще ви ръкопляскат и ще „блеснете“. Просто защото нещата имат различно значение за отделните хора.
Чуйте историята на Стефани, която се включва в програмата на младежкото събитие Future Makers 2020 с презентация на тема „Тайната е в несъвършенствата“.
За удоволствието от ежедневните неща
Да изпитвате такова удоволствие може да е особено трудно, ако сте човек на думата „трябва“ и възприемате ежедневието като низ от необходими действия: трябва да направя това, трябва да свърша онова. Щом усетите, че това е животът ви и той се случва и чрез тези действия, тогава може да настъпи промяната у вас и да вършите нещата с усмивка и увереност. Именно усмивката е външният израз на вътрешния баланс и хармония. А увереността идва от осъзнаването на това колко относителни са нещата, и че може да не получите очаквания резултат, дори когато сте дали най-доброто от себе си, но въпреки това знаете, че сте се постарали. Просто защото има безброй други фактори, които са извън вашия контрол.
Разбира се, може да доразвиете и да конкретизирате тези три идеи за себе си. Пътят до това да започнеш да се приемаш, е различно дълъг за всеки човек. Някои биха го нарекли втори живот, а всъщност той започва тогава, когато човек осъзнае, че има само един живот.
Автор: Милена Младенова